Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Białorzytka płowa (Oenanthe isabellina)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: muchołówki (Muscicapidae)
gatunek: Białorzytka płowa (Oenanthe isabellina)
Charakterystyka/ morfologia
Nieco większa i masywniejsza od białorzytki zwyczajnej, o większym dziobie i dłuższych nogach, przez co ogon wydaje się krótszy. Często przyjmuje pionową postawę. Ubawienie podobne do samicy białorzytki zwyczajnej w świeżej szacie spoczynkowej ale jaśniejsze, o pastelowych, piaskowoszarych odcieniach, bez wyraźnych kontrastów. Lotki o szerszych jasnych brzegach nie kontrastują z grzbietem, a pokrywy nie mają ciemnych środków, przez co czarne skrzydła tworzą wyróżniający element. Na głowie biaława brew podkreślona ciemniejszym paskiem ocznym. Ogon z szerokim, czarnym paskiem końcowym. Obie płcie wyglądają podobnie, ale samiec ma zwykle ciemniejszy kantarek. Trudna do odróżnienia od naszej białorzytki w szacie spoczynkowej i młodocianej . W śpiewie przypomina skowronka. Śpiewa długo i dźwięcznie z fletowymi gwizdami i wieloma naśladowaniami z wysokiego stanowiska albo w locie. Długość ciała ok. 16-17 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 26–32 cm, waga ok. 20–30 g
Biotop/ preferencje pokarmowe
Gatunek południowy, bardzo rzadko zalatujący do naszego kraju. Preferuje stanowiska stepowych i półpustynne, występuje też w górach gdzie zamieszkuje nasłonecznione stoki o krótkiej i skąpej roślinności trawiastej z krzewami i skałami. Pokazuje się też na łąkach i polach uprawnych. Białorzytki płowe żywią się bezkręgowcami, głównie mrówkami i chrząszczami.
Rozwój osobniczy
Rozmnaża się w południowej części Rosji i w Azji Środkowej, po obszar na północy Pakistanu. Gniazdo to czarka z trawy, korzonków i włosia, ukryta w norce gryzonia, wnęce w ziemi lub skale. Składa 5 – 6 niebieskawych, delikatnie rdzawo nakrapianych jaj. Wysiadywanie 12 dni. Młode opuszczają gniazdo po 13–15 dniach Wędruje w VIII- IX i III – IV. Zimę spędza w Afryce oraz Indiach. Bardzo rzadko można go spotkać w Europie Zachodniej. Do Polski zalatuje wyjątkowo. Dwa razy stwierdzona w Polsce, w maju i sierpniu podczas przelotów.
Status ochronny
Gatunek chroniony
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.