Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Mewa siodłata (Larus marinus)
Systematyka
rząd: siewkowe (Charadriiformes)
rodzina: mewy (Laridae)
gatunek: Mewa siodłata (Larus marinus)
Charakterystyka/ morfologia
Jest największą z mew. Osiąga wielkość dzikiej gęsi. Obie płcie ubarwione jednakowo. Głowa, szyja, spód ciała i ogon są białe, grzbiet i skrzydła czarne, końce lotek biało obrzeżone, nogi cieliste. Dziób gruby, żółty z czerwoną plamką na żuchwie. W upierzeniu spoczynkowym ma ciemne plamy na głowie i karku. Młode mają wierzch ciała brązowy, spód jaśniejszy, ogon białawy, usiany ciemnymi plamkami, na końcu ogona szeroka czarna pręga. Dziób czarny. Szatę ostateczną osiągają w 4 roku życia. Długość ciała 62 – 80 cm, rozpiętość skrzydeł 145- 175cm, waga 1,3 do 2,0 kg. Odzywa się głębokim „ huuk ”. Wędrowna i koczująca. Szczególnie dalekie przeloty odbywają ptaki młode. Droga ich wiedzie wzdłuż rzek i wybrzeży morskich, rzadko przechodząc nad lądem, w wodzie znajdują wszystko, co im potrzeba.. Na naszym wybrzeżu obecna przez cały rok, nielicznie zalatuje w głąb kraju.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkują skaliste wybrzeża morskie, rzadko brzegi jezior. W okresie poza lęgowym przebywa w przybrzeżnych partiach mórz. Od lipca do kwietnia ptaki latają nad wybrzeżem morskim i nad pełnym morzem, szukając żeru, który stanowią wyłącznie zwierzęta morskie, padlina i różne resztki. Z uwagi na jej wielkość i żarłoczność jest najbardziej niepożądanym intruzem w koloniach lęgowych innych ptaków, którym kradnie jaja i pisklęta. Czasami specjalizuje się w polowaniu na ptaki dorosłe gnieżdżące się w szczelinach i norach takie jak maskonury.
Rozwój osobniczy
Gnieździ się pojedynczo lub w niewielkich, liczących do kilkudziesięciu par koloniach. Gniazdo buduje na skałach, rzadziej na płaskich brzegach wód , wśród trawy lub innej roślinności.. Kolonie lęgowe są na ogół bardzo liczne. Gniazdo budują oba ptaki z gałęzi , traw, glonów , na podłożu kamienistym, rzadziej trawie. Wyprowadza jeden lęg w roku. Okres lęgowy trwa od połowy kwietnia do czerwca. Samica zwykle składa 3 brunatne pokryte ciemnymi plamkami jaja. Wysiaduje je na przemian z samcem przez 26- 28 dni. Pisklętami zajmują się też oba ptaki. Karmią je przez 50- 56 dni.
Status gatunku
Gatunek chroniony.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.