Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
MYSZOŁÓW WŁOCHATY (Buteo lagopus)
Systematyka
rząd: szponiaste (Falconiformes)
rodzina: jastrzębiowate (Accipitridae)
rodzaj: Buteo
gatunek: myszołów włochaty (Buteo lagopus)
Charakterystyka/ morfologia
Długość ciała: 50-60 cm. Rozpiętość skrzydeł: 120-150 cm. Masa ciała: 800-1200g. Myszołów włochaty jest nieco większy od myszołowa zwyczajnego. Ma proporcjonalnie dłuższy ogon i skrzydła. Najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku jest opierzony skok. Od myszołowa zwyczajnego różni się on także białym ogonem z szerokim ciemnym pasem przy końcu. U samców występuje dodatkowo kilka węższych pasków, a u samicy jeden lub dwa inne. Myszołów włochaty ma lżejszy lot, skrzydłami macha bardziej płynnie i częściej, niekiedy zawisając w powietrzu lub krążąc. Myszołowy włochate mają zazwyczaj jasną głowę, pierś i spód skrzydeł oraz ciemny brzuch i ciemne plamy na nadgarstkach. Młode osobniki są bardziej skontrastowane i jaśniejsze niż dorosłe. Myszołów włochaty nie jest u nas pakiem lęgowym, ale jedynie nielicznie przelatującym i zimującym, zwłaszcza w srogie zimy. Na północy kraju pojawia się już pod koniec września i jest widywany jeszcze w kwietniu. Najbliższe lęgi tego gatunku znajdują się w Skandynawii.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Gatunek ten występuje na terenach otwartych – głównie na łąkach w dolinach rzecznych oraz polach uprawnych. Myszołów włochaty żywi się głównie drobnymi ssakami i czasem padliną. Chwyta przede wszystkim norniki i myszy, a w Arktyce na lęgowiskach, lemingi. Poluje również na ptaki. Aby przeżyć, musi zjadać dziennie ilość odpowiadającą 10% masy jego ciała.
Rozwój osobniczy
Myszołów włochaty zakłada gniazda zazwyczaj na półkach skalnych, ale i na drzewach, w tundrze nawet na ziemi. Budowane są z gałęzi i wyścielane mchem oraz trawą. Gniazda mogą być wykorzystywane w kolejnych sezonach. Liczba jaj zależy od ilości dostępnego pożywienia. Każde z nich potrzebuje ok. 30 dni inkubacji, a samica przystępuje do wysiadywania od momentu złożenia pierwszego. Liczba jaj to od 2 do 7. Są białe, rdzawo nakrapiane. Młode stają się lotne po ok. 40 dniach od wyklucia. Myszołowy włochate do pierwszych lęgów przystępują w wieku 2 lub 3 lat.
Status gatunku
Myszołów włochaty podlega w Polsce ochronie ścisłej.
Autor: Maciej Jaroszewski