Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Płatkonóg szydłodzioby (Phalaropus lobatus)
Systematyka
rząd: siewkowe ( Charadriiformes)
rodzina: bekasowate (Scolopacidae)
gatunek: Płatkonóg szydłodzioby (Phalaropus lobatus)
Charakterystyka/ morfologia
Zbliżony wielkością do biegusa zmiennego. Samica nieco większa i bardziej jaskrawo ubarwiona niż samiec. W upierzeniu godowym samica ma brzuch i pierś białe z brązoworudym śliniakiem. Samiec ma barwy nieco mniej jaskrawe , kołnierz większy i szarobrązowy. Młode nie różnią się od starych w upierzeniu spoczynkowym. Dziób maja wąski, nogi szare z płatkowatą błona pławną. W locie można dostrzec na ciemnych skrzydłach biały pas i białe prążkowanie grzbietu w kształcie dwóch liter V czubkami do siebie. Kuper ciemny. Długość ciała 16,5 do 20 cm, rozpiętość skrzydeł 31 do 37 cm, waga 34 do 48 g. Większe wymiary najeżą do samicy. Pojawia się u nas od maja do połowy listopada, najczęściej późnym latem , w ujściu Wisły pod Świbnem, nieraz w stadach liczących 150 i więcej osobników.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Poza okresem rozrodu przebywa zwykle na otwartych oceanach. Zimuje na morskich wybrzeżach wzdłuż których wędruje. Żywi się owadami, skorupiakami, mięczakami, pierścienicami i małymi rybami, ponadto zjada glony i nasiona roślin. Najczęściej pokarm łowi na powierzchni wody, po której pływa lekko jakby był z korka.
Rozwój osobniczy
Odbywa lęgi nad niewielkimi zbiornikami wodnymi w bagnistej, arktycznej tundrze. Gniazdują zwykle w niewielkich koloniach. Samice inicjują łączenie par i rozpoczynają toki i ubiegają się o względy samców. Często kilka samic ściga jednego samca. Samice także bronią gniazda, które znajduje na ziemi, w kępie traw lub turzyc, blisko wody. Najlepiej nadające się miejsce do złożenia jaj też wybiera ona. Samiec za to wyściela gniazdo trawą, kawałkami liści, mchem. W końcu maja lub w czerwcu składa 3 -6 brązowooliwkowych, nakrapianych na ciemno jaj i niedługo po ich zniesieniu porzuca partnera i łączy się z kolejnym lub od razu opuszcza obszar lęgowisk. Pisklętami zajmuje się samiec, wysiaduje jaja przez 17- 21 dni. Młode od drugiego tygodnia pozostawiane są bez opieki, podczas gdy samiec zdobywa pożywienie. Młode umieją latać po następnych 18- 20 dniach. Na zimę odlatują na wybrzeża Afryki lub na południe Azji. Odloty zaczynają się w lipcu i ciągną do września. W kwietniu lub maju ptaki są już z powrotem na lęgowiskach.
Status gatunku
Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.